Team Park City United – TPCU – Snowboarding Athletic Accomplishments

 

TPCU is proud of our athletes!
Here are some highlights of the accolades our athletes have received:

 

2014-2015 Snowboarding Accomplishments and Highlights

3rd FIS Junior World Championships Yabuli, China – Womens Halfpipe – Clara Jenner
FIS Junior World Championships Yabuli, China – Top Junior Female – Clara Jenner
3rd FIS Revolution Tour Mammoth, CA stop #2 – Womens Halfpipe – Clara Jenner
Ranked 22 in World on TTR International points list – Womens Halfpipe – Clara Jenner (14y/o)

 

*1st year Alums – named to US Snowboarding Rookie Team: Chandler Hunt and Hailee Mattingly

2015 FIS World Championships – Chandler Hunt
3rd FIS Revolution Tour Mammoth, CA stop #1 – Mens Slopestyle – Chandler Hunt
8th FIS Revolution Tour Mammoth, CA stop #1 – Mens Halfpipe – Chandler Hunt
8th FIS Revolution Tour Seven Springs Resort, PA – Mens Halfpipe – Chandler Hunt
6th FIS Junior World Championships Yabuli, China – Mens Slopestyle – Chandler Hunt
11th FIS Junior World Championships Yabuli, China – Mens Halfpipe – Chandler Hunt
5th FIS Revolution Tour Mammoth, CA stop #2 – Mens Slopestyle – Chandler Hunt
5th FIS Revolution Tour Mammoth, CA stop #1 – Womens Slopestyle – Hailee Mattingley
11th FIS Junior World Championships Yabuli, China – Womens Slopestyle – Hailee Mattingley
9th FIS Revolution Tour Mammoth, CA stop #2 – Womens Slopestyle – Hailee Mattingley

 

FIS North American SBX Tour:

2 Top Ten Riders in Overall Standings
Top Junior Male Rider
3 Podium Finishes
15 more Top Ten individual NorAm Finishes

USASA National Championships 2015

2nd – Slopestyle – Youth Men (14-15) – Alec Little
5th – Snowboardcross – Youth Women (14-15) – Clara Jenner
7th – Halfpipe – Youth Women (14-15) – Clara Jenner
6th – Giant Slalom– Breaker Boys (12-13) – Oscar Percy
8th – Slalom – Breaker Boys (12-13) – Oscar Percy
9th – Halfpipe – Youth Men (14-15) – Colin Cummins
11th – Slopestyle – Youth Men (14-15) – Colin Cummins
13th – Slopestyle – Youth Men (14-15) – Jack Wiley
13th – Halfpipe – Youth Men (14-15) – Jack Wiley
14th – Halfpipe – Menehune Girls (10-11) – Malia Quigley

 

2014 – 2015 Boardercross Highlights

8 Riders Representing 3 Nations Qualified for Junior World Championships in Yabuli, China
2 Top Ten Individual Finishes at Junior World Championships
Gold Medalist, SBX Team Relay Race, Junior World Championships
Australia Team #1: Adam Lambert from Team Park City United and Matty Thomas from ISTC

 

Other SBX Highlights:

Karl Van Goor—Dutch National Champion, 1st Place- Laax, SUI
Adam Lambert- Winner, Ski Cooper Revolution Tour SBX
Jake Vedder- 3rd Place, Ski Cooper Revolution Tour SBX
Chad Frey- 4th Place, Ski Cooper Revolution Tour SBX
Anna Miller- 2nd Place, Canadian Junior National Championships, Big White, BC
Jake Vedder- 4th Place, Canadian Junior National Championships, Big White, BC


Past Athletic Accomplishments

2014 PCSBT Team Members named to US Rookie Team
Chandler Hunt and Hailee Mattingley

2014 PCSBT coach named as new US Rookie Team Slope coach
Dave Reynolds

2014 FIS Junior Worlds in Valmelenco, Italy
Hailee Mattingly – 1st in womens Slopestyle

2014 The Launch
Chandler Hunt

2014 Olympic Games, Sochi
Alumni athlete – Seamus O’Connor

2014
Jack Herald – Sun Valley Revolution Tour winner

2014 Burton European Open
Matt Grant

2013-2014
Sam Taxwood- Park City All Star
Alex Sherman- Park City All Star
Griffin Siebert- Park City All Star

2013 World Rookie Tour – Chile
Chandler Hunt – 1st

2012 Inaugural Youth Olympic Games, Austria
Max Raymer representing the USA and PCSBT for the first Youth Olympic Games in Innsbruck, Austria in January 2012.

Michael Bell (as New Zealand National Team Coach. HP+SS)

USASA 2012
Twenty-seven athletes qualified for USASA Nationals. Sixteen first place finishes and forty-one top ten finishes in the Series.

USASA National Champions
Hunter Goulet (Two-time National Champion, ’11-‘12), Cambria Ordean, Nick Fuca, Gavin Hill, Seamus O’Connor, Garrett Sorteberg, and Cody Weselis.


USASA National Top Ten Finishes 2012
Alec Little, Autumn Alden, Cambria Ordean, Chandler Hunt, Connor Heiden, Hunter Goulet, Josh, Quigley, Kirby Baynes, Stormy McGuiness, Matthew Grant, Max Raymer, Parker Giblin, and Skyler Johnson.

Revolution Tour 2012
Top ten finishes from Max Raymer and Jack Herald.

Volcom Peanut Butter Rail Jam Overall Winner 2012
Jack Herald

World Rookie Tour 2012 (Ischgl, Austria)
Top twenty finishes from Colin Cummins, Matthew Grant, and Max Raymer.

2010 Olympic Games, Vancouver
New Zealand National/Olympic Team Coach (current Executive Director Michael Bell)

USSA 2008
PCSBT named Snowboard Program of the Year

USSA 2008 Domestic Snowboard Coach of the Year
Phil Fell

USASA 2008 Junior National Team/PacSun Team
Drew Brighton and Derek Johnson

Grand Prix Halfpipe Finalists
Drew Brighton and Eliza Greene

NorAm/Revolution Tour Winners
Drew Brighton, Nick Fuca, Gavin Hill, Jack Kyle, JJ Tomlinson, Jack Herald

FIS Junior World competitors
Hailee Mattingley, Emilio Botero, Abby Champagne, Nick Fuca, Eliza Greene, Gavin Hill, Heather Herde, Alyssa Radder, and Johnathan Winslow

2007 US “C” Team
Lindsay Llyod, Andi Jo Stump


Our Sponsors